Flamenko Gitar

 

Flamenko, Güney ispanya'nin Endülüs bölgesine özgü ama bu bölgeyle sinirli kalmamiş bir müzik ve dans türüdür. 14.yy. sonrasinda çingenelerin, Araplarin, Yahudilerin ve toplumdişi birakilmiş Hristiyanlarin toplumun diş çevresinde kaynaşmasi sonucu meydana gelmiştir. Her ne kadar flamenko Endülüs bölgesine özgü olsa da sadece bu bölgeye veya ispanya'ya ait değildir. Flamenko flamenkocularindir. Dünyanin her yerinden gönül verenlere, flamenko için içten olarak bir şey yapanlara aittir. Flamenko'nun özü şarkidir. Çoğunlukla gitar ve doğaçlama dans şarkiya eşlik eder.
3 sinif flamenko vardir. En ağir başlisi "cante grande" (büyük şarki) adiyla anilan ve ölüm, keder ve din konularini işleyen "cante jondo" dur (derin şarki) Ara sinifta "cante intermedio" (orta şarki) bulunmaktadir. Gene dokunakli ama daha az ağirbaşli ve çoğunlukla doğu müziğinden esintiler taşiyan flamenko'lar yer alir.
En hafif tarz olan "cante chico" (küçük şarki) konulari ise aşk, kirsal yaşam ve eğlencedir. Her tarzin kendine özgü bir ritmi ve akor yapisi bulunmaktadir. Vurgu ve duygusal içerik farklariyla da birbirlerinden ayrilmaktadir.
Flamenko Terimi, tam olarak nereden çiktiği tesbit edilememiştir, elde edilen teoriler ise şunlardir;
ispanyol Yahudiler dini şarkilarini, rahatsiz edilmeden söyleyebilecekleri yerlere göç etmişler ve bu şarkilar ispanya'da kalan Yahudilerce "Flamenko" olarak adlandirilmiştir.
Flamenko kelimesi, "fellah minküm" diye okunan "sizden olan çiftçi" anlamina gelen Arapça kelimelerden edinilmiştir.
19. yy. başlarinda kibirli, küstah insan anlamina gelen bir argo kelime olarak kullanilmiştir.
Flamenko Tarihi
Avrupa'nin en eski yerleşimi olarak bilinen Cadiz, M.Ö.1100'de Fenike'liler tarafindan kurulmuştur. M.Ö.550'de eski Yunanlilar Güney ispanya'yi kontrol altina aldilar. M.Ö.201- M.S.206 Roma imparatorluğu'nun bir parçasi oldu. 711'de Mağribiler (Faslilar) olarak bilinen Araplar, Suriyeliler ve Berberiler ispanya'yi işgal ettiler. 800 sene burada hakimiyet kurdular.
Arap kültürü ispanya'yi çok büyük ölçüde etkiledi. Kendi şiir, şarki ve müzikal enstrümanlarini getirdiler. ispanya'nin müziğine duygusallik ve duyarlilik kazandirdilar.

Keyword : Flamenko gitar dersi , flamenko gitar eğitimi , flamenko gitar dersleri , flamenko gitar eğitimi,Flamenko gitar dersi , flamenko gitar eğitimi , flamenko gitar dersleri , flamenko gitar eğitimi